Przejdź do treści
Zaburzenia lękowe stają się wśród społeczeństwa prawdziwą zmorą i dotykają coraz więcej ludzi. Prognozuje się, że niemal co czwarta osoba będzie cierpiała w trakcie swojego życia z powodu tych dolegliwości. Nerwica natręctw, czyli inaczej zaburzenie obsesyjno-kompulsywne, należy właśnie do grupy zaburzeń lękowych. Jeśli podejrzewasz, że ten problem dotyczy także Ciebie lub kogoś z Twojego najbliższego otoczenia, przeczytaj ten artykuł, dzięki któremu poznasz swoją dolegliwość i dowiesz się, jak walczyć z nerwicą natręctw.

Jak rozpoznać, że to nerwica natręctw?

Nerwica natręctw opiera się na dwóch filarach: obsesyjnych myślach i kompulsywnych zachowaniach bądź rytuałach. Obsesje mogą występować same i niekoniecznie w każdym przypadku towarzyszą im kompulsje. Obsesje można nazwać natrętnymi myślami, wyobrażeniami lub impulsami, które ciągle krążą po Twoje głowie i nie możesz ich odgonić. Często zdajesz sobie sprawę, że są bezsensowne, ale w niczym Ci to nie pomaga.

Skąd się biorą kompulsje?

Nierzadkim przejawem obsesji są strach przed zostawieniem otwartych drzwi czy włączonych urządzeń albo nawet ciągłe myśli o zrobieniu krzywdy sobie lub drugiej osobie. Kompulsje z kolei to czynności, które wykonujesz, żeby rozproszyć lęk wywołany natrętnymi myślami. Czujesz się zmuszony je wykonywać, mimo prób oporu. Może być to np. ciągłe mycie rąk albo sprawdzanie, czy wszystkie drzwi są zamknięte. Skoro wiesz już, że to obsesje są źródłem Twojej dolegliwości, pewnie zastanawiasz się, jak wygrać z nerwicą natręctw myślowych i co zrobić, by wreszcie poczuć się wolnym. Na szczęście jest kilka sposobów, które mogą Ci pomóc.

Jak radzić sobie z nerwicą natręctw?

Jeśli chcesz naprawdę pozbyć się zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych, warto podejść do całego procesu holistycznie i zadbać zarówno o swój umysł, jak i ciało, tak żeby ograniczyć odczuwany przez siebie lęk i stres. Podstawą trwałego ich zredukowania jest nauczenie się wchodzenia w stan głębokiej relaksacji, w którym bicie Twojego serce i oddech stają się wolniejsze, a mięśnie się rozluźniają. Możesz to osiągnąć poprzez regularne ćwiczenie oddychania przeponowego. Już 5 minut głębokiego oddychania dziennie, koniecznie w dobrze wywietrzonym pokoju, sprawi, że stan odprężenia powoli zacznie się przenosić na resztę dnia. Innym sposobami na radzenie sobie z nerwicą natręctw i wejście w stan relaksu jest progresywna relaksacja mięśni, medytacja lub joga. Wybierz to, co przychodzi Ci najłatwiej i spróbuj.

Jak jeszcze walczyć z nerwicą natręctw?

Kolejnym punktem, którym należy się zająć, jest identyfikowanie i podważanie negatywnych myśli, Twojej mowy wewnętrznej, która pojawia się wraz z obsesjami. Robi się to za pomocą konstruktywnych, pozytywnych stwierdzeń, które lepiej oddają rzeczywistość. Większy efekt daje zapisywanie sobie takich myśli oraz kontr stwierdzeń i czytanie ich za każdym razem, kiedy pojawią się objawy zaburzenia. W ten sposób niejako programujesz się na logiczniejsze, pozytywniejsze myślenie.

Jak wygrać z nerwicą natręctw myślowych?

Jeśli występują u Ciebie kompulsje, dobrą techniką na ich zwalczenie jest konfrontacja z sytuacjami, które je wywołują i powstrzymanie się od reakcji. Najlepiej spróbować zrobić to stopniowo, zmniejszając częstotliwość lub czas zachowania kompulsywnego, aż nie wyeliminuje się go całkowicie. Ta technika zwie się ekspozycją i chociaż jest raczej nieprzyjemna i wymaga kontroli siły woli, jest też bardzo skuteczna. Gdy chcesz walczyć z nerwicą natręctw, ale czujesz, że nie poradzisz sobie sam, skorzystaj z pomocy specjalisty, który przeprowadzi Cię przez cały proces, a w razie potrzeby przepisze odpowiednie leki. Możesz też skorzystać z wielu praktycznych podręczników do walki z nerwicą natręctw, które są dostępne na rynku.