Można wymienić wiele obszarów, wokół których rozwijają się zaburzenia obsesyjno-kompulsywne. Do najczęściej diagnozowanych można zaliczyć obsesje związane z:
• brudem – chory wszędzie widzi zarazki, które mogą stanowić dla niego poważne zagrożenie. Napadają go natarczywe myśli, kiedy np. dotknie klamki, która nie została zdezynfekowana. Obsesja może pojawiać się również po ubrudzeniu się jedzeniem. Czynności przymusowe, które zazwyczaj wykonuje chory, to częste mycie rąk i ciała oraz sprzątanie i czyszczenie wszystkiego wokół siebie.
• symetrią – chory odczuwa lęki, kiedy przedmioty wokół niego nie są ułożone równo i symetrycznie, np. książki muszą być ustawione równo z brzegiem półki. Nerwica natręctw tego rodzaju, jak nietrudno się domyślić, cechuje się układaniem rzeczy „pod linijkę”.
• wątpliwościami – chory nieustannie musi sprawdzać, czy wszystko jest w porządku, np. czy kuchenka jest wyłączona, czy drzwi są zamknięte. Mimo że chory doskonale wie o tym, że wszystko jest dobrze, cały czas musi to kontrolować.
• liczeniem – chory nieustannie musi coś liczyć. Nie są to skomplikowane wyliczenia matematyczne. Raczej może to być ilość kroków, mijanych samochodów podczas spaceru, czy obrotów bębna pralki. Brak ciągłego liczenia powoduje narastanie strachu.
• agresją – chory dostaje napadów lękowych, że może skrzywdzić inną osobę. Kompulsje związane z tym rodzajem mogą objawiać się także autoagresją.
• religią – chory obawia się tego, że swoją postawą i czynami obraża Boga i spotka go za to kara, dlatego kompulsywnie się modli i przeprasza za grzechy.
Jeżeli chcesz pogłębić swoją wiedzę związana z nerwicą lękową, zapoznaj się z książką dostępną pod linkiem.