Przejdź do treści
Życie w ciągłym biegu, nadmiar obowiązków i brak czasu na relaks mogą objawiać się u wielu osób nadmiernym stresem oraz napadami stanów lękowych. Jest to normalna reakcja organizmu na jego przeciążenie. Zdarza się, że objawy przemęczonego organizmu są mylone z nerwicą natręctw – poważną chorobą, która powinna być leczona u psychoterapeuty lub psychologa. Czym właściwie jest nerwica natręctw i jakie są jej rodzaje? Odpowiedź na te pytania znajdziesz w tym artykule.

Nerwica natręctw - definicja

Nerwica natręctw, czyli zaburzenia obsesyjno-kompulsywne, to zespół zaburzeń lękowych, który powoduje trudności z codziennym funkcjonowaniem. Składają się na nie ciągle powracające, natarczywe obsesje, które wywołują u chorego lęk oraz przymusowe czynności – kompulsje, które w mniemaniu chorego mają pomóc w odzyskaniu spokoju i opanowaniu zagrożenia. Warto podkreślić, że czynności te w wielu przypadkach nie są ściśle powiązane z obsesją. Nerwica natręctw dotyka ok. 2-3% społeczeństwa. W trakcie przebiegu choroby mogą pojawiać się między innymi: depresja, derealizacja rzeczywistości oraz autoagresja.

Zaburzenia impulsywno-kompulsywne – co je wyróżnia?

Charakterystyczną cechą schorzenia jest jej przymusowość, co oznacza, że im bardziej staramy się pozbyć objawów, tym mocniej się one nasilają. Należy pamiętać o tym, że nie należy mylić zaburzeń impulsywno-kompulsywnych z codziennymi rytuałami. Wiele osób lubi mieć wieczorem przygotowane ubranie na rano, chodzi do sklepu konkretną trasą lub miesza kawę w określoną stronę. Jeżeli nie wykona swojego rytuału, może być potem co najwyżej rozdrażniona. Takie odchyły od rutyny nie mają jednak nic wspólnego z nerwicą natręctw, ponieważ osoba chora odczuwa ciągły, czasami wręcz paniczny lęk, a czynność przymusowa ma go choć odrobinę złagodzić. W taki sposób karuzela się napędza.

Nerwice natręctw - rodzaje

Można wymienić wiele obszarów, wokół których rozwijają się zaburzenia obsesyjno-kompulsywne. Do najczęściej diagnozowanych można zaliczyć obsesje związane z:
• brudem – chory wszędzie widzi zarazki, które mogą stanowić dla niego poważne zagrożenie. Napadają go natarczywe myśli, kiedy np. dotknie klamki, która nie została zdezynfekowana. Obsesja może pojawiać się również po ubrudzeniu się jedzeniem. Czynności przymusowe, które zazwyczaj wykonuje chory, to częste mycie rąk i ciała oraz sprzątanie i czyszczenie wszystkiego wokół siebie.
• symetrią – chory odczuwa lęki, kiedy przedmioty wokół niego nie są ułożone równo i symetrycznie, np. książki muszą być ustawione równo z brzegiem półki. Nerwica natręctw tego rodzaju, jak nietrudno się domyślić, cechuje się układaniem rzeczy „pod linijkę”.
• wątpliwościami – chory nieustannie musi sprawdzać, czy wszystko jest w porządku, np. czy kuchenka jest wyłączona, czy drzwi są zamknięte. Mimo że chory doskonale wie o tym, że wszystko jest dobrze, cały czas musi to kontrolować.
• liczeniem – chory nieustannie musi coś liczyć. Nie są to skomplikowane wyliczenia matematyczne. Raczej może to być ilość kroków, mijanych samochodów podczas spaceru, czy obrotów bębna pralki. Brak ciągłego liczenia powoduje narastanie strachu.
• agresją – chory dostaje napadów lękowych, że może skrzywdzić inną osobę. Kompulsje związane z tym rodzajem mogą objawiać się także autoagresją.
• religią – chory obawia się tego, że swoją postawą i czynami obraża Boga i spotka go za to kara, dlatego kompulsywnie się modli i przeprasza za grzechy.
Jeżeli chcesz pogłębić swoją wiedzę związana z nerwicą lękową, zapoznaj się z książką dostępną pod linkiem.